Avamine 30.08 18:00 @ Eesti Arhitektuurimuuseum
Näitus 30.08 - 30.09.2018 @ Eesti Arhitektuurimuuseum
Loeng 12.09.2018 @ Eesti Arhitektuurimuuseum

PRESSITEADE

Näituse „Luther ja Isokon. Teedrajav arhitektuur ja vineermööbel“ avamine homme, 30. augustil kl 18 Eesti Arhitektuurimuuseumi galeriikorrusel

Luther on tagasi näituse ja loengute vormis, et tähistada omas ajas teedrajavat koostööd Eesti ja Inglismaa vahel. See keskendus linnaelu radikaalsele uuendamisele ning Lutheri, Venesta ning vineeri kui tugeva, elegantse ja taskukohase materjali võtmerollile. 1877 Tallinnas asutatud A. M. Lutheri Mehhaanilise Puutöötlemise vabrik, hilisem Luterma, oli enne Teist maailmasõda Eesti suurim vineeri- ja mööblitootja ning vineeri tootmise tehnoloogia innovaator, kes oli tuntud üle Euroopa. Juba 1897 asutas Luther Londonis tütarfirma Venesta, kes turustas tehase toodangut ning propageeris vineeri kui uut materjali. Moodsa disaini ajalukku on läinud koostöös Venestaga 1931 asutatud mööbliettevõte Isokon, kes tegeles vineermööbli tootearendusega ning tegi koostööd moodsa arhitektuuri ja disaini maailmanimede Walter Gropiuse ja Marcel Breueriga. Isokoni eksperimenteerimisvaimust sündis rida moodsa mööbli klassikasse kuuluvaid esemeid, mille põhimaterjaliks on vineer. Moodne mööbel oli lahutamatu nüüdisaegsest elamuarhitektuurist ning Isokoni üheks olulisemaks projektiks kujunes Londonisse Lawn Roadi korterelamu ehitus, kollektiivse linnaelu võimalusi uurinud innovaatilise maja projekteeris briti tuntumaid moderniste Wells Coates ja see valmis 1934. Aastate jooksul on nn Isokoni majas elanud plejaad tuntud kunstnikke ja kultuuritegelasi – nii fašismi eest Saksamaalt põgenenud Breuer kui ka Gropius ise, aga ka kirjanikud Agatha Christie ning Adrian Stokes.

Näituse toob Eestisse Isokoni galerii, mis loodi neli aastat tagasi silmapaistva elamu ning Isokoni tegevuse tutvustamiseks. Näitusel kajastatakse nii inimesi, kes olid maja ideelised ja arhitektuursed loojad kui ka tuntumaid elanikke. Ühtlasi näeb korterite tarbeks kujundatud kuulsat Isokoni mööblit, mis oli üks osa nägemusest elegantsest ning minimalistlikust uuest elustiilist. Näitus annab ülevaate ka sõja järel hooletusse jäetud elamu hiljutisest dramaatilisest päästmisest ning hoolikast restaureerimisest. Võrdlusena on eksponeeritud meie mööbliajaloo klassikasse kuuluvat Lutheri vabriku toodangut ning tutvustatud tehase ajalugu. Näitus juhib laiemalt tähelepanu vineerile kui materjalile, mis on andnud tõuke mitme 20. sajandi kõige uuenduslikuma mööblieseme sünnile, samuti Lutheri vabriku teedrajavale rollile.

Näitus on osa Tallinna Disainiöö Festivali programmist.

 

Näitusega kaasneb rahvusvaheline seminar „Isokon ja Luther“ kolmapäeval, 12. septembril algusega kl 16, kus vineeriteemale puhuvad elu sisse Jüri Kermik, Magnus Englund, Elizabeth Darling, John Allan, Karen Jagodin. Seminar on inglise keeles ja kõigile huvilistele tasuta!

 

Toetajad: Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, UPM-Kymmene Otepää AS, Disainiöö MTÜ

Näitusel eksponeeritud mööbel on Isokoni, Eesti Ajaloomuuseumi, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi ning Eesti Arhitektuurimuuseumi kogudest.

Kontakt: Ilona Gurjanova, kuraator: +372 55573687

leart@estpak.ee